Do dubnových Radničních novin jsme napsali vysvětlení ke hřišti Podharť jako reakci na prezentaci investičního záměru „Tréninkové centrum mládeže“ radního, pana Kiriakovského, kde argumentoval neúspěšným jednáním se společností JUTA.
Do dubnových Radničních novin jsme napsali vysvětlení ke hřišti Podharť. Podnětem pro naše vyjádření byla reakce na prezentaci investičního záměru „Tréninkové centrum mládeže“ radního, pana Kiriakovského, na sociální síti a následně pak v řadě dalších médií, kde argumentoval neúspěšným jednáním se společností JUTA. Náš text do Radničních novin byl redakční radou limitován. Museli jsme ho zestručnit, a také jsme v něm nemohli uvést všechny informace, které se tohoto hřiště týkají. Na konci našeho článku jsme slíbili, že na našich webových stránkách www.juta.cz a na facebookovém profilu JUTY uvedeme článek celý a popíšeme, jaké úsilí a námahu jsme vynakládali a s jakou nepřejícností jsme se setkávali.
Společnost JUTA a. s. vlastní tenisový areál na soutoku Labe a Hartského potoka. Sportoviště se nachází v záplavovém území vodního toku Labe s vysokým povodňovým stupněm ohrožení, a tato skutečnost musí být zohledněna při provozu. Tomuto stavu významně napomohla nová stavba psího útulku v sousedství. Nesmí se zde navyšovat stávající terén, případné oplocení musí být bez podezdívek, maximálně průtočné a snadno demontovatelné. Neexistuje vyšší stupeň zátopové oblasti než č. 4 (vysoké ohrožení) a ten na celém Dvorsku platí pouze pro tenisový areál. Kromě toho je v těsném sousedství areálu v územním plánu již téměř 25 let zafixován tzv. Východní obchvat, který je součástí přivaděče z dálnice D11 do našeho města. Při výstavbě obchodního domu KAUFLAND byla tato situace respektována a silnice byla rozšířena na 8 metrů. Přivaděč z dálnice do našeho města je stále platný. Nevíme o tom, že by vedení města něco dělalo pro jeho změnu, anebo se s touto situací smířilo? Při jednání zástupci Povodí Labe potvrdili, že jakékoliv protihlukové opatření, které by chránilo provoz tenisového klubu před hlukem, nebude povoleno. Tenis má v našem městě 100letou tradici, kterou chceme zachovat i za cenu přestěhování do Podhartě, protože jeho zachování je přínosem pro sportovní vyžití ve městě. V tenisovém klubu je zaregistrováno 120 dětí, každým rokem se zde pořádají celostátní turnaje pro dospělé, dorostence a žactvo. Tenisový klub patří mezi 10 vybraných tenisových klubů v ČR, které mohou pořádat turnaje dospělých nejvyšší kategorie. Úspěšnost fungování oddílu je potvrzena účastí v 2. lize dospělých. Velkým úspěchem je také vítězství Davida Motala na mistrovství republiky mladších žáků. Samozřejmě účastníci turnajů využívají ubytování, stravování a další služby ve městě. To byl hlavní důvod, proč se společnost JUTA účastnila výběrového řízení na prodej fotbalového stadionu v Podharti.
Je známo, že se výběrového řízení účastnilo i Město Dvůr Králové, a že zastupitelstvo schválilo možnost nabídnout až 10 mil. Kč. Tato částka byla před výběrovým řízením veřejně známa. JUTA tuto částku nabídkou nepřekročila a ve výběrovém řízení nabídla mnohem nižší částku, se kterou vyhrála. Z toho je zřejmé, že zástupci města nevyužili mandát zastupitelstva. Město mohlo ve výběrovém řízení zvítězit, stát se vlastníkem téměř celého stadionu a JUTA by hledala jiné možnosti.
Je nutné konstatovat, že Juta není jediným vlastníkem hřiště, čehož si je politické vedení města od samotného počátku prodeje dobře vědomo, ale nemluví o tom veřejně. Významnými vlastníky hřiště jsou ještě Tělovýchovná jednota a město. V minulosti proběhlo jednání mezi JUTOU a TJ za účasti současného starosty, kdy JUTA nabídla prodej svých pozemků za stejnou částku, za kterou pozemky koupila. Nabídka byla odmítnuta. Zároveň JUTA Tělovýchově nabídla, že může celý areál užívat na základě nájemní smlouvy, a to za pouhou 1 Kč, s tím, že nájemce bude areál udržovat. Nájemní smlouva byla takto v roce 2015 na jeden rok uzavřena. Další roky již nikdo neprojevil zájem, ale máme informace, že sportovci stále hřiště využívají ke svým aktivitám.
Rádi bychom upozornili na další nevyjasněné majetkoprávní vztahy na hřišti Podharť. Jde o stavby, které jsou využívány k rodinnému bydlení, i další, v katastru dosud nezapsané.
V areálu Podharť se také nachází tenisové kurty a hřiště na nohejbal. O tuto část projevil zájem Tenisový klub a udržuje ji v provozuschopném stavu. Pro zajištění dostatku vody na zavlažování tenisových kurtů jsme nechali vybudovat studnu, aby kurty byly v hratelném stavu. Již řadu let je zde umístěno bistro „Tramvaj“, které bylo povoleno pouze jako stavba dočasná. Bistro je však oblíbené, konají se zde dokonce i menší hudební akce, a proto provozovatel pravidelně žádá o prodloužení povolení. K tomu je nezbytný souhlas JUTY, který je vždy bez problémů udělen.
Samozřejmě, že JUTA o majetkovém sjednocení s městem jednala, chtěli jsme pozemky od města koupit, ale zastupitelstvo, pod vedením koalice a starosty pana Jarolíma, to neodsouhlasilo. Dokonce jeden ze zastupitelů argumentoval slovy: „Když pozemky prodáme JUTĚ, mohla by s tím hokynařit“. V současnosti tak napříč celým stadionem vede pozemek ve vlastnictvím města – bývalé pokračování ulice Štítného.
Myslíme si, že pro většinu z vás jde o nové informace, ale pro politické vedení města jsou tyto informace známé. Proč potom označují Jutu jako viníka současné situace na hřišti Podharť? Odpověď necháme na vás. Po našem vysvětlení snad budete souhlasit, že za výše uvedených okolností nemůžeme investovat do pozemků, které nevlastníme a zároveň uzpůsobovat své vlastní pozemky pro potřeby veřejnosti, když jsou vlastně rezervou pro nový tenisový areál.
Nedávno nás překvapilo oznámení města, že na jednom ze svých pozemků na hřišti Podharť zřídí psí hřiště, které bude volně přístupné občanům, a bude sloužit k výcviku a socializaci psů. Tento záměr je v naprostém rozporu s veřejným prohlašováním města o rozvoji a modernizaci sportovišť. Dokáží uživatelé psího hřiště uhlídat své pejsky, aby neútočili na sportující spoluobčany včetně dětí, popřípadě, aby si pejsci občas neulevili na fotbalovém stadionu na pozemcích JUTY?
V poslední době se mluví o záměru „Tréninkové centrum mládeže“ umístěné v bezprostřední blízkosti lokality vymezené čistě pro rodinné bydlení, které stresuje občany našeho města – obyvatele této lokality, kteří si nepřejí mít hřiště 6 m od domu.
Znovu opakujeme, že všechny uvedené důvody a souvislosti jsou politickým představitelům města dobře známé, a považujeme proto za důležité, aby byly veřejnosti předkládány transparentní informace, a ne zjednodušené a zavádějící, které však politikům vyhovují.
Na závěr bych ještě chtěl uvést, že nepokládám za férové rozšiřování jednostranných informací o hřišti Podharť a o tom, že se JUTA nechce dohodnout, bez objektivního zdůvodnění, které je v tomto článku uvedeno. Není také pravdou, když se veřejnosti sděluje, že JUTA nechce jednat. Vím, že generální ředitel JUTY již několik měsíců vybízí pana starostu k jednání, avšak stále bezvýsledně.
Jak jste se mohli přesvědčit, tak pro politické představitele našeho města je jednodušší, všechny problémy a vinu svést na JUTU, v daném případě to tak je. Existují další případy, kde tomu je podobně. V jednom z nich dokonce zdržovací praktiky při rekonstrukci budov a vjezdu do závodu 01 způsobily JUTĚ milionové ztráty ve výrobě. Následné zamítnutí původního projektu nás pak poškodilo tím, že nemáme dnes takové pracovní prostředí pro naše zaměstnance, které si zaslouží. Nevíme proč tomu tak je, když Juta zaměstnává ve Dvoře 1200 lidí a za 10 let jsme zaplatili dvorským firmám 6 miliard Kč. Ano jsme dlouhá léta úspěšná firma.
Autor: Mgr. Petr Brdička, vedoucí právního oddělení